Рецепти

Соєва олія в боротьбі з хворобами

Можливо, ви чули про цілющі властивості сої, зокрема, про те, що її вживання попереджає серцево-судинні захворювання. Чи достовірно це?

Соя – рослина сімейства бобових східно-азіатського походження. У Китаї культура сої відома 7000 років, вже 2000 років тому тут вміли готувати з неї соєве молоко і сир. В Європу соя потрапила в кінці 18 століття.
Родичка квасолі і гороху, соя містить в зернах дуже високий відсоток білка (35%) і олії. Білки, нагадаємо, забезпечують деякі, властиві тільки їм, функції. Наприклад, збереження і передачу спадкової інформації, участь у всіх ферментативних процесах, що відбуваються в клітинах. Для цього білки, що надходять в організм, повинні бути повноцінними за складом, досить різноманітні.

Із сої виробляють соєву олію, соєве молоко, соєвий сир (тофу), соєвий соус, місо (паста з соєвих бобів) і темпі (тип соєвого пирога).

Соєві продукти містять також ізофлавоноідні фітоестрогени, речовини, які, ймовірно, захищають від раку. Геністеїн, яким найбільш багаті соєві продукти, знижує ризик ракових захворювань, замінюючи естроген, він діє як потужний антиоксидант, і пригнічує протеїнкінази, які індукують клітинний ріст.

У світовому виробництві рослинних олій вона займає головне місце. Цей вид рослинної олії найбільш поширений в країнах Західної Європи, в США, Японії і Китаї. У Сполучених Штатах соєва олія займає майже 4/5 ринку олії.

Соєва олія має високу температуру димлення, а значить дуже добре підходить для смаження, особливо у фритюрі. До речі, у виробництві чіпсів використовується саме соєва олія.

Соєва олія відрізняється тривалим терміном зберігання без зміни якості.

У чому переваги сої? В останні роки американці стали додавати в своє харчування більше сої, оскільки наукові дослідження показали позитивний вплив соєвих продуктів на здоров’я людини. Зокрема, з’ясувалося, що вживання сої призводить до зниження рівня холестерину і зниження ризику захворювань серця. Американська дієтична асоціація (АДА), а також Адміністрація по продуктах харчування і ліків (FDA) одностайні в тому, що дієта, яка включає від 25 до 50 грамів соєвого білка в день, здатна знизити рівень «поганого холестерину» (холестерину LDL), який призводить до засмічення кровоносних судин і серцевих захворювань.

Соєва олія – рідка олія насиченого бурштинового кольору з приємним горіховим смаком і запахом, яка отримується шляхом пресування насіння сої. Вона містить життєво необхідні ненасичені жирні кислоти, в тому числі лінолеву кислоту, припиняється ріст ракових клітин, вітаміни E і C, солі кальцію, натрію, магнію, калію, фосфору. Соєва олія корисна при захворюваннях нирок, нервової системи, підвищує імунітет, поліпшує обмін речовин, роботу кишківника, це прекрасний профілактичний засіб від атеросклерозу.

Той, хто вживає в їжу соєву олію, знижує ризик смерті від серцевого нападу. Згідно з публікаціями зарубіжної преси, було обстежено близько 80 тис. чоловік і виявлено, що ті, хто 5-6 разів на тиждень їв їжу, приправлену соєвою олією, більш ніж в 5 разів знижували ймовірність інфаркту, на відміну від тих, хто споживав олію рідше .

Правда, як і в усьому іншому, тут теж важливо не перестаратися. Автори дослідження радять вживати 1-2 столові ложки соєвої олії на день, наприклад, в якості заправки до овочевих салатів.

Що стосується вікових обмежень, то соєва, поряд з іншими рослинними оліями обов’язково має входити в раціон харчування для забезпечення здоров’я і довголіття.

Олія ідеально підходить для дитячого харчування, оскільки містить речовини, необхідні для формування центральної нервової системи і зорового апарату.

Однак вона не рекомендується вагітним, які планують завагітніти і тим, хто страждає на сечокам’яну хворобу.

Соєву олію, як і інші соєві продукти, корисно застосовувати для профілактики ниркових захворювань і при стресі, вона сприятлива для шкіри і зміцнює імунітет.

Також соєва олія унікальна і по досить високому вмісту лецитину – фосфоліпіда особливої структури, що грає надзвичайно важливу роль у функціонуванні клітинних мембран. Наявність лецитину, який приймає важливу участь в обміні жирів і холестерину в організмі, зменшує накопичення жирів в печінці і сприяє їх згорянню, регулює правильний обмін і всмоктування жирів, має жовчогінну дію.

Присутні в олії у великій кількості фітостерини сприятливо впливають на шкіру, омолоджують її.

Соєва олія активізує процеси регенерації старіючої шкіри. Глікопротеїни і полісахариди сої зміцнюють структуру сполучної тканини, підвищують пружність і тонус. Фітостероли соєвої олії добре проникають у шкіру, сприяють зміцненню її бар’єрних функцій, надають тривалу зміцнювальну дію.

Тому соєва олія застосовується як базова при виготовленні препаратів для масажу.